Standard Anglického Setra

ANGLICKÝ SETR (English setter)

Standard FCI N° 2 / 23.11.2009  / F

 

Původ:                                   Velká Británie

Datum zveřejnění platného standardu: 28.07.2009               

Použití:  stavěcí pes (ohař)

Klasifikace F.C.I.: skupina 7 – stavěcí psi (ohaři), Sekce 2.2 – britští a irští stavěcí psi, setři, s pracovní zkouškou

 

Celkový vzhled: Je to středně velký pes, čistých linií, elegantního vzhledu i pohybu.

Použití/ povaha: je velmi aktivní a obdařený značnými loveckými schopnostmi. Je velice přátelský a má výbornou povahu.

Hlava:  je nesená vysoko, je dlouhá a přiměřeně suchých linií.

Oblast mozková :       

Mozkovna : je klenutá mezi ušima, což poskytuje dostatek prostoru pro mozek. Týlní hrbol je dobře patrný.

Stop: je výrazný.

Část obličejová :

Nosní houba:  musí být černá nebo játrová v souladu s odstínem srsti. Nozdry jsou široce otevřené.

Čenichová partie: je hranatá, středně hluboká. Její délka od stopu ke konci nosní houby musí být stejná, jako délka mozkovny od týlního hrbolu po oči .

Pysky: nesmí být příliš spuštěné (větrné).

Čelisti/zuby: čelisti jsou téměř stejně dlouhé, jsou silné a mají kompletní nůžkový skus, což znamená, že horní řezáky překrývají spodní v těsném kontaktu. Jsou postavené v čelistech kolmo. Kompletní chrup je žádoucí (doslova « vítán »).

Oči: zářivé, s milým a přátelským pohledem. Jsou zbarvené od oříškové po tmavě játrovou. Cím jsou tmavší, tím lépe. Světle zbarvené oko je přijatelné pouze u « liver belton », tj. játrově hnědobílého zbarvení. Oko je oválného tvaru a není vypoulené.

Uši: jsou středně dlouhé, nízko nasazené, splývají podél lící a tvoří dobře patrné záhyby. Jejich konec je semišově hladký. Horní část ucha je pokrytá jemnou a hedvábnou srstí.

Krk: krk je dost dlouhý, svalnatý a suchý, lehce klenutý ve svrchní linii při pohledu z profilu, připojení hlavy je dobře patrné. Směrem k ramenům  je silnější a svalnatý. Nemá nikdy lalok ani volnou kůži na hrdle. Jeho vzhled je elegantní.

Tělo: je středně dlouhé.

  Hřbet: krátký a vodorovný.

Bedra: široká, mírně klenutá, silná a svalnatá.

Hrudník: je hluboký ve sternální části, je prostorný a široký mezi lopatkami. Žebra jsou dobře vyklenutá ; poslední žebra jsou dost dlouhá, tak, aby pes měl správně hluboký hrudník.

Ocas: ocas je nasazen téměř v prodloužené linii hřbetu. Je středně dlouhý, nepřesahuje přes hlezenní kloub, není aní huňatý, ani holý. Je mírně prohnutý nebo rovný, ale bez tendence přetáčet se do výšky. Srst na něm tvoří dlouhou vlajku. Vlajka začíná obvykle kousek od nasazení ocasu a do poloviny jeho délky se srst prodlužuje, pak směrem ke konci se opět zkracuje. Srst je dlouhá, lesklá, jemná a hedvábná, zvlněná, nikoli však kudrnatá. Ocas se v akci pohybuje ; je nesen v úrovni, která nepřevyšuje linii hřbetu.

Končetiny:

Hrudní končetiny:

Lopatky: správně uložené, se šikmým sklonem směrem k zádi.

Lokty: dobře postavené podle těla.

Předloktí: rovné a svalnaté, se zaoblenými kostmi.

Nadprstí: krátké, silné a oblé, rovné.

Přední tlapky: tlapky jsou pevné, s odolnými polštářky a dobře sevřenými pružnými prsty, které jsou dobře chráněny srstí mezi nimi.

Pánevní končetiny:

Zadní končetina je svalnatá, včetně stehna. Partie od stehna k hlezennímu kloubu je dlouhá.

Stehno: dlouhé.

Kolenní kloub: správně zaúhlený.

Hlezna: nejsou vbočená ani vybočená. Jsou rovnoběžně postavená.

Zadní tlapky: tlapky jsou pevné, s odolnými polštářky a dobře sevřenými pružnými prsty, které jsou dobře chráněny srstí mezi nimi.

Pohyb: pohyb je lehký a harmonický, svědčící o rychlosti a vytrvalosti. Hlezna se pohybují volně, z jejich pohybu je zřejmá síla, kterou dodávají chodu pánevních končetin. Při pohledu zezadu je celá končetina ve stejné svislé ose. Hlava je přirozeně nesena vysoko.

Osrstění:

Srst: srst je od zadní části hlavy, počínaje linií uší, jemně zvlněná, nikoli však kudrnatá, je dlouhá a hedvábná, což platí u setrů všeobecně. Na zadní straně stehen a zadní části předních nohou až téměř k zemi tvoří praporce.

Zbarvení: černé a bílé (blue belton), oranžové a bílé (orange belton), citronové a bílé (lemon belton), játrově hnědé a bílé (liver belton) nebo trikolorní, což značí černé a bílé se zanky pálení nebo s hnědé a bílé se znaky pálení. Tyto barvy netvoří po těle velké skvrny (plotny). Je preferováno jemné stříkání či drobné skvrny po celém těle.

Poznámka komise pro standardy: « Belton » je specielní termín, používaný pro označení stříkání (skvrnění), které je charakteristické pro anglického setra. Belton je vesnice v Northumberlandu. Tento termín byl použit v knize o anglických setrech od pana Edwarda Laweracka, chovatele, jenž především ovlivnil současnou podobu plemene, a odtud se rozšířil do všeobecného povědomí.

Výška: Psi :     65 – 68 cm, Feny :   61 – 65 cm

Vady: všechny odchylky od tohoto standardu musí být považovány za vady a musí být penalizovány podle stupně jejich závažnosti a podle jejich vlivu na zdraví a pohodu psa a na možnost jeho tradičního pracovního využití.

Vady vedoucí k diskvalifikaci:

  • Agresivita nebo bázlivost
  • Všichni psi s viditelnými anomáliemi psychického stavu nebo chování musí být diskvalifikováni.

NB: všichni psi (samci) musí mít obě normálně vyvinutá varlata kompletně sestouplá v šourku.